קטגוריות
Uncategorized

האם תיתכן תנועה פאשיסטית במדינת היהודים?

התאריך: יולי 1979. המקום: רח' אלחריזי 9, תל אביב, בית-האמנים. האירוע: "מיצג 79", שבוע מיצגים מס' 2 (הראשון: יולי 76). קהל רב. בדלת הכניסה לביתן, ניצב אביטל גבע (כשנה לאחר פרישתו המוצהרת מעולם האמנות) ומחלק לנכנסים וליוצאים דפים מודפסים במכונת-כתיבה. הוא לא נכנס לביתן-האמנים. בראש הדף המודפס, הניתן לאורחים ולאמנים, רשם בכתב-ידו: "האם תיתכן תנועה פאשיסטית במדינת היהודים?". הנה שורות נבחרות מהדף הנושא את הכותרת המודפסת: "פאשיזם ציוני ותרבות על אלונקה":

"אנו  עומדים בפיתחה של שנה גדולה בישראל. ממשלת בגין מוטטה תוך שנתיים ערכים ויסודות חלוציים ציוניים שהיוו את המהפכה היהודית האמיתית וההיסטוריה הריאליסטית! הנה קם עלינו ראשיתו של הפאשיזם הציוני  החדש, אשר לו אלפי אלפים של חובשי כיפות סרוגות ומגפי-עור חומים. ומנהיגות אמיתית, היודעת ורצה ליעד השלטון, כאשר כל האמצעים כשרים ומבוצעים – בזריזות – בהחלטיות – ובעוצמה יהודיות.

הפאשיזם הציוני החדש הוא כבר כוח מס' 1 במדינה. המיתוס הפך מאגדה למציאות.

[…] השמאל איננו שמאל, וגם לנו חלק בזה. […לא רק גוש אמונים הם פנאטים וקנאי דת העלולים להפיל אותנו לתהום הפאשיסטיות; גם השמאל הטהור הזה הוא בדיוק-בדיוק ההתאמה להיווצרות אותו פאשיזם יהודי.

אמנות טהורה, תרבות טהורה ונקייה ממעש, ייאוש פאנקאי קוסמופוליטי – הם הצד השני, אך גם היד העוזרת והקרקע עליה צומח הזן הפאשיסטי הישראלי. […] אנו זקוקים למהפכה רוחנית תרבותית ולא להצגות ורודות עם קצפת בליווי מוזיקת פאנק.

הפאשיזם הציוני החדש שולח זרועותיו ביעילות וכובש צעד צעד במהירות את עמדותיו ושליטתו הרוחנית במשרד החינוך, בטלוויזיה, ברדיו. רכבות הציוד והנשק נוסעות בכבישי שומרון למוצבי גוש אמונים. עיתונות-הערב מכוסה על-ידי עשרות כתבים ופרופסורים המצטרפים להמון הדוחף קדימה את מדיניות הכוח והעוצמה. מסממים את הנוער באלילות של תנופה רוחנית וזקיפות.

[…] בשטח פועלים קנאי דת משני הצדדים ומקלקלים יום-יום את שארית הזמן והסיכוי למצוא כוחות מתונים וריאליסטיים. כל מי  שרוצה בדו-קיום עם העם הפלסטינאי כבר הוכתם כבוגד. כל האנושי – בוגד.

המוּדעוּת וההבנה שקמה ועומדת בישראל תנועה פאשיסטית ציונית […הן] קול תקיעת שופר וצפירת הסירנות.

אביטל גבע"

אני מזכיר: יולי 1979 – שנתיים לעליית "הליכוד", התעצמות "גוש אמונים" ומפעל ההתנחלויות, והערגה למנהיג חזק" בדמות אריק שרון (בעזרת עיתונאי-חצר כאלי לנדאו ואורי דן). ב"בצלאל" שככו הדי ה"מרד" והשקט הושב על כנו.

כל השאר הוא אסוציאציות שלכם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s