קטגוריות
Uncategorized

חרפת תפן

להלן מכתב שקיבלתי אתמול מהפסל, אילן אוורבוך, הפועל בניו-יורק. אני מביא את רוב מכתבו כלשונו:

"גדעון שלום,


מתרחש בימים אלה בארץ משהו קשה, אתה בוודאי שמעת על זה; לי זה רק נודע לפני שבוע בארה״ב. גני התעשייה והמוזיאונים של סטף ורטהימר נמכרו ע"י איתן ורטהימר, היורש. ניתנה הוראה, שאליי הגיעה לפני שבוע, שצריך לפנות את כל הפסלים והאוספים שנרכשו במשך שנים.

יש חוק בארץ שאפשר להעביר פסלים ממוזיאון אך ורק למוזיאון אחר, והיום קיבלתי טלפון ש'הקרן הקיימת' מתכוונת לקבל שלושה מתוך שבעת הפסלים. לאן ואיך 'הקרן הקיימת', שהיא לא מוזיאון, מקבלת פסלים  –  זה סיפור בפני עצמו.  רותי אופק, האוצרת בתפן במשך שנים, היא זו שטלפנה וסיפרה לי את מה שאני מספר לך, ואמרה לי, שמלמחרת – היא כבר לא שם . בתפן כיכבתי במשך שנים עם שתי תערוכות-ענק ומאות-אלפי מבקרים; מי לא ביקר בתפן?! במשך שנים נרכשו למוזיאון עשרות רישומים ושבעה פסלים במחירים מיוחדים למוזיאון. ועדות-חינוך ומדריכים עשו את מיטבם להסביר לקהל את רעיונותיי, שני קטלוגים יפים הודפסו; וכרגע, מהיום למחר, ואני בארה”ב,  והקורונה משתוללת, אני נאלץ לראות את כל יצירותיי יורדות לטמיון בלי יכולת אמיתית לטפל בנושא בצורה רצינית.

 יש משהו שנקרא 'רכוש אינטלקטואלי' ואי-אפשר ככה לקום בבוקר ולשמוע, ששנים של עבודה וקשר חי עם מקום, שזכה לכל ההטבות שמוזיאון מקבל, נמחקות ביום אחד. על זה אמר ליאונרדו דא-וינצי:  'המדיצ'י עשו אותי והמדיצ'י הרסו אותי'. 

אני תוהה מה לעשות. אתה אולי מכיר מוזיאונים מוכרים שיוכלו או ירצו לקבל עבודה או עבודות. אם יש לעיר כלשהי מוזיאון, אפשר גם להציב את זה  בעיר ולרשום את זה במוזיאון של אותה עיר. אני משתף אותך ומקווה שאולי יש לך רעיונות בשבילי. אשמח אם תשתף גם אחרים.

שלך,

אילן"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s