קטגוריות
וידיאו ישראלי

יופי! (או: דְבַר האב הגאה)

 Amatersu_EdenAuerbachOfrat_InvitationMinshar.JPG

בגלריה "מנשר", תל אביב, נפתחה ביום ה' האחרון תערוכת מיצב-וידיאו של בתי, עדן אורבך עפרת. בתוך תא, שנבנה במיוחד בחלל הגלריה, מוקרן למשך שתי דקות דימוי דינאמי מופלא, שבבואתו נשקפת בבריכת-מים המותקנת למרגלות האקרן. דימוי נזירי אחד בלבד, המתפתח בתוך ומתוך עצמו, בשחור-לבן, ובעצם בלבן גואה. "אָמָאטֶראסוּ", שם העבודה, הוא במקורו שמה של אלת-השמש במיתולוגיה השינטואית. עבודות-הווידיאו של עדן יונקות, כמעט דרך-קבע, ממיתוסים.

 

עתה, מתגלה לעינינו דמות אישה דקיקה ויפיפייה, עוטה לבן, קורנת אור גדול, זרועותיה מתנחשלות ללא הרף, מצמיחות עוד ועוד גלי זרועות של אור, ההולכים וכובשים לכל עבר את האקרן, עד כי מציפים אותו באור-יקרות, שהוא גם שורף ומכלה. הדמות הקסומה הזו, המתנועעת בחן, היא כוח בראשיתי, כוח נשי מטאפיזי שבורא עולם ומצמיתו. הדמות הזו היא ארכיטיפ נשי מיתי, שהוא גם מקור יופי, מקורו הטרנסצנדנטי של היופי. הדמות הזו היא התשובה הלבנה ל"חורא" של אפלטון ("טימאיוס"), שהיא מקור חשוך, רחם מטאפיזית אפלה.

 

ככל ששופעת אור ויופי לעולם, אמאטראסו של עדן אורבך עפרת מכלה את עצמה במו התעצמותה. כוח היופי הוא גם כוח שורף, שתובע את קורבנה של זו הבוראת אותו. מכאן אף האימה והתוגה השזורים בקסם היופי הכובש של הדמות. אך, אל דאגה: שלא כשמש, המציתה אש ומתכלה בה בעת, אמאטראסו לא תכלה לעולם, כי – כדרכן של ישויות מיתיות – תמיד תקום לתחייה, תמיד תיוולד-מחדש (מחזוריותה היא גם מחזור הקרנת-הווידיאו). כי תמיד אור-בה, תמיד אור-בך.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s