קטגוריות
פוסטמודרנה

מה מלמדת אותנו המגפה על ג'ף קונס?

               מה מלמדת אותנו המגפה על ג'ף קונס?

 

אם ג'ף קונס הוא סמל של עידן, כפי שמציג זאת מוזיאון תל אביב בפרסומיו, הרי שמגפת Covid19 היא הראי בו משתקפת פשיטת-הרגל הערכית של כל מה שמייצגת תופעת ג'ף קונס – האמן, יצירתו ו"העידן".

 

מכאן, שמסר אופטימי עמוק אני דולה מהאולם הריק-למדי של תערוכת ג'ף קונס במוזיאון תל אביב: רצועות ההפרדה, שנועדו לנתב את תורי-הענק של ההמון, ניצבות עתה מבוישות בשיממונן, ואפשר שהן מסמנות ראשיתה של הבראה מעידן של תרבות קלוקלת. אם תרצו, המגפה כטיהור-אוויר ממחלה אחרת, אולי חמורה יותר.

 

כלום נתחיל בתרבות הצריכה הבולמית, שעבודותיו של ג'ף קונס ניזונות ממנה – מהאמוק של האגירה, מחד גיסא, ומאגרסיות השיווק, מאידך גיסא? הן, כלל עבודותיו של קונס הן בבואה מודעת לאותו פטישיזם של מושאים פתייניים, שכוחות-השוק הקפיטליסטי מתאמצים ללכוד אותנו ברשתו, ואשר ה"זוהר" הצבעוני המרהיב של מוצגי פלדת-אל-חלד, פיברגלס וחרסינה מסנוור וכובש את "משוטטי" המוזיאונים.

 

ויש הקוראים לזה "יופי".

 

מה אומרת המגפה למנגנון המסחור המניפולטיבי הקרוי "ג'ף קונס" אם לא – צניעות, הכרה בחוסר-הערך של זיהוי האני עם אובייקט נכסף, שאינו כי אם פיצוי מדומה לתשוקה מדומה?! המגפה מחזירה אותנו לממדים אנושיים, שבזכותם יוצא האוויר מבלוני-הכלב הססגוניים והבוהקים של קונס.

 

המגפה גם מספקת קנה-מידה אחר לאותו נגע חברתי המוכר כניאו-ליברליות, בו הוחרפו לממדים אסוניים פערי ההון בין טייקונים, מנהלי חברות וכל אותם – נובו-ריש ואנסיין-ריש – הרוכשים את עבודותיו של קונס במחירים שערורייתיים, בינם לבין אלה חסרי היכולת, בני המעמד הבינוני ומטה. והנה, לפתע, כולנו הפכנו שווים בפני הקורונה – הטייקונים פושטים את הרגל, הבורסות צונחות והפער בין עליונים ותחתונים הולך ומצטמצם. במקביל, קורסת הבועה הפיננסית והמפלצתית שעטפה את יצירת ג'ף קונס, ועבודותיו במוזיאון תל אביב ניצבות בקלונן, מעורטלות מבגדי המלכות המדומה.

 

כן, אלה הן ימים של שידוד ערכים: תרבות השקר החלולה של ה"ידוענים", זו שג'ף קונס כה ניזון ממנה בפסלים דוגמת מייקל ג'קסון והשימפנזה, ליידי גאגא, אפילו המשגל המפורסם שלו-עצמו עם צ'יצ'ולינה – תרבות אפסית זו, שרבים מאיתנו היו ועודם שבויים בה, זועקת עתה את חרפתה.

 

משהו בתבהלת המגפה הנוכחית מזכיר לנו מי אנו ומה אנו. משהו מחזירנו לממדים אנושיים אלמנטאריים, שנשכחו מאיתנו, משהו מעורר אט-אט לחיים תאי אותנטיות, יושרה, פשטות ואמת, שנמחצו עד דק תחת המכבש המגעיל של הלא-אותנטי, המזויף, התדמית והשקר. והרי כל הערכים הדוחים הללו הם הם שמכוננים את עבודותיו של ג'ף קונס. זהו אפוא הזמן לומר להן – די, עד כאן! וזוהי ההזדמנות לענות לתערוכה המוצגת במוזיאון תל אביב בתשובה המוחצת של האולם הריק.

 

לאמנות של אספנים מיליארדרים אומרת המגפה – memento mori!. צניחת הבורסות מבשרת צניחה במכירות הפומביות, ובהתאם, ניפוחי הממון נוסח מקרה ג'ף קונס עתידים לפרפר ולחרחר כאותם חרחורי החנק של מחלת הקורונה. המבקרת, רוברטה סמית, כתבה ("ניו-יורק-טיימס", 19.5.2019), שעבודותיו של קונס יכולות לאחד בין ברנקוזי לברניני. נו, באמת!… לדעתה, עבודותיו גם מתנגדות ל"כתם" של מחיריו המרקיעים שחקים, והן מתנגדות "באמצעות היופי שלהן, המסתורין והאינטימיות." אין לי מושג מהיכן שאבה המבקרת את הסופרלטיבים הללו. היצירות של ג'ף קונס מבטאות התנגדות למחיריהן המופקעים?!?!

 

לא, לא כל הנוצץ הוא הזהב ולא כל צעצוע מתנפח הוא יצירת אמנות טובה, כלומר מעניינת ומעשירה, כלומר כזו שמטעינה אותך במשהו שמעבר למובן מאליו. כלום ייתכן, שהריקנות באמת ריקה? הייתכן, שאינפנטיליזם הוא פשוט אינפנטילי? וכלום אפשר, שסלידה מפסלי וציורי ג'ף קונס אינה הוכחה לשמרנותו של הסולד?

 

מכל כיוון שהוא, יוצא האוויר מהבובות המנופחות של קונס – מהדובי, מהארנבת ומכל השאר. האוויר יוצא בצפצוף ארוך מחגיגות הגבריות הכאילו-אירוניות, מקרניבל הגלובאליות המתרגם צעצועים סיניים זולים לפופ-ארט אמריקני יקר, מההתנשאות הפסוודו-קיטשית-לכאורה על הקיטש (הבנאליות, ההמוניות) ומתרבות ה"זוהר" (glamour) שפשתה לאסוננו בתוכניות הבידור/רכילות הטלביזיוניות. ג'ף קונס, כ"גיבור תרבות", ניגף במגפה העכשווית ועל חורבות בובותיו הראוותניות אולי תתחיל לנבוט אמנות של ממש, כזו שאנו כה עורגים לה מזה שנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s