קטגוריות
Uncategorized

ירושלים לבשה אדום

 

 

                           ירושלים לבשה אדום

 

 

מזה כעשרה ימים שירושלים הולכת ולובשת אדום. אמן מסתורי (אני משוכנע, שמדובר באמנית, אף באמנית צעירה) מלביש(ה) בשעות הקטנות של הלילה את גזעי העצים שלאורך רחוב עמק-רפאים ב"בגדי גוף" אדומים. גזע אחר גזע – ערוות העצים מכוסה בתפירה עמלנית, כמו עטתה עליהם גרבונים לוהטים. ובין העצים – המוני עמודי ברזל נמוכים, דמויי פיונים של שחמט (מהסוג המונע חניה על המדרכה) הולבשו אף הם, אחד אחד, ביריעת בד אדומה. זו משתלשת על גוף העמודונים כגלימה, שעה שאזיקון מהודק ל"צווארם" מתחת לראשם הכדורי. מיום ליום, רחוב עמק-רפאים הולך ומסמיק, וההלך הפוסע בו נזכר בדברי הנביא ישעיהו – "לבשי בגדי תפארתך ירושלים" (נ"ב, 1), אך ממהר וממיר את הפסוק במילותיו האחרות של ישעיהו – "מי זה בא מאדום חמוץ בגדים…" (ס"ג, 1).

 

כי, אם תחילה, בסמוך לגזעים המולבשים, הרהר ההלך בשמלות שכפו חוגים דתיים ירושלמיים על "ערוותן" של מחוללות בפרהסיה, הרי שמיד הוא דוחה את האסוציאציה לטובת הדואליות האדומה של בגד מלכות ושל בגד הנידון. הנה כי כן: ירושלים של מלכות בית דוד הייתה לירושלים של נידונים ממטבח דאעש, שעה שרחוב עמק-רפאים מאוכלס בטורים ארוכים מקבילים של נידונים בדרכם האחרונה. בהתאם, אזיקוני ה"צוואר" של העמודונים, לא פחות משמבטיחים את הידוק ה"בגד", כמוהם כלולאת חנק. בימים אלה של סכינאות, חש ההלך הירושלמי, הפוסע בעמק-רפאים ובידו גז-מדמיע, שהוא מהלך בעיר שנידונה, זו שנכפו עליה מדי האסיר הנידון, מדי הארגמן, רגע קל בטרם יותז הדם. כי, בלשונו של יונתן רטוש, "ואיש ואיש – ישלם בדמיו./ ואיש ואיש – ייסָפֶה על אֶחיו./ ואיש ואיש: לַדרך פעמיו – / והולם גיבורים על פי אובדן./ ואיש ואיש ירפד בעצמיו/ אֵם הדרך העולה בארגמן."

 

ורוצה ההלך לקרוא ולומר לאמנית הצעירה המסתורית: כל הכבוד! והוא מבקש לקוד לה קידה כאומר: הנה אמירה נועזת, עזת ביטוי, מקורית ומטלטלת! והוא שולח ברכתו לאמנית ולוחש לה: המשיכי בדרכך, אמנית מסתורית, הוסיפי והלבישי את ירושלים באדום היאה לה!

שמואל , 1991בק,.jpg

שמואל ב"ק, 1991

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s