ומקום קבורתו נודע

פרשת "וזאת הברכה"

מה יותר הגיוני מזה שאת משה יקברו בראש הר נבו?! שהלא, ברגע בו ראה משה את ארץ כנען ("הראתיך בעיניך ושָמה לא תעבור" – "דברים", ל"ד, 4), באותו רגע ממש עצם את עיניו ומת. כה נכון, כה מדויק, כה צודק מבחינה אנושית ודתית כאחת, שבפסגת אותו הר ייכרה קברו של הנביא! שמכאן תשקיף רוחו על מרחבי הארץ המובטחת ותשרה קדושתה וברכתה ימה וקדמה, צפונה ונגבה.

אך, לא: במפורש דאג הכתוב לציין כי "ויקבור אותו בגַי בארץ מואב מול בית פעור." (שם, שם, 5) משה נקבר נמוך, בגיא, ומול מקום בשם "בית פעור". ובכן, אנחנו מכירים היטב את האתר הזה, מקדשו של האל בעל-פעור, אחד מאלי הבעל, אשר עדיין בספר "הושע" יוזכר בהקשר לפרשת הזנות הפולחנית שזנו הישראליים במקדשו (…המה באו בעל-פעור וינזרו לבּוֹשת…" – "הושע", י', 10). מכאן, במקדש המתנוסס בראש הר (!), קילל/ברך בלעם את בני ישראל ("וייקח בלק את בלעם ראש הפעור הנשקף על פני הישימון." – "במדבר", כ"ג, 28), וכאן כאמור, נהו בני ישראל אחר פולחן הבעל: "וייצמד ישראל לבעל-פעור…" ("במדבר", כה", 3).

מקום טראומטי. פה, בבעל-פעור, זמן קצר טרם הכניסה לארץ המובטחת, מאמצים בני ישראל אלוהות חדשה וטקסים זרים של מוות ("וייצמדו לבעל-פעור ויאכלו זבחי מתים" – "תהילים", ק"ו, 28) ושל מין ("ויחל העם לזנות אל בנות מואב." – "במדבר", כ"ה, 1), וכמובן, פרשת ההזדווגות בציבור של זמרי, "נשיא בית אב לשמעוני" – "במדבר", כ"ה, 14 – והמדיינית, כזבי. לא פחות מ- 24,000 (עשרים וארבעה אלף!) ישראלים נשחטו במגפת העונשין שהשית הקב"ה על החוטאים. הטראומה כה גדולה, שהיא אף מסבירה את הימנעותו של משה הגוסס מלברך את בני שבט שמעון, כמסתבר מתוך פרשת "וזאת הברכה".

"לדעתו של נות (חוקר המקרא, M.Noth/ ג.ע) היה מקום פולחנו של בעל פעור מקדש גדול משותף לבני מואב ולבני גד וראובן, והוא משך אליו גם את המדיינים הנוודים שרגילים היו לבקר במקומות הפולחן בארץ הנושבת…"

כבר הרבה זמן שבני ישראל חונים במקום הזה. שכאמור, עוד בפרשת "בלק" שמענו, כי "ויחנו ישראל בשטים", דהיינו באָבֵל-שטים שממול יריחו. אתם שמים לב: משבא הכתוב לציין את מקום קבורתו של משה, אין הוא נוקט בשם "אבל-שטים" או "שטים", כי אם "מול בית-פעור". ואם הדבר נראה לכם מקרי, ראו את ספר "יהושע", ג', 1, המדווח לקראת חציית הנהר: "…ויסעו מהשטים ויבואו עד הירדן." משמע, ידוע לכל ומוסכם על הכול, ששם המקום הוא "שטים" ולא "פעור" או "בית-פעור". אבל, משמצוין מקום קברו של משה, מדגיש הכתוב: "מול בית-פעור". מממ…

עניין קטן בטרם נשוב לנקודה הנדונה: פרשת "וזאת הברכה" פותחת בשני הפסוקים כדלקמן:
"וזאת הברכה אשר ברך משה איש האלוהים את בני ישראל לפני מותו. ויאמר: ה' מסיני בא וזרח משעיר למו…" ("במדבר", ל"ג, 2-1)
ההקבלה ברורה למדי: בדומה לקב"ה שנדד מהר סיני (ממערב למדבר) וזורח באדום (ממזרח), גם משה – "איש האלוהים" – נדד מהר סיני ועתיד למות ולהיקבר במואב. את הטרנספורמציה העצמית של משה מאדם לאל איתרנו בשירת "האזינו", בפרשה הקודמת.

כיון שכך, לקבורת משה "מול בית-פעור" משמעות דתית עזה. שם, בגיא שלמרגלות ההר של מקדש הבעל, שם ינוחו שרידי גופו של משה כמחסום רוחני מפני הפיתוי הפגאני שבני ישראל מתקשים לעמוד נגדו. אלוה מול אליל. רוח ערטילאית ("ולא ידע איש את קבורתו עד היום הזה." – שם, ל"ד, 6) מול חומר וגוף של עבודת הבעל. מכאן, מהקבר "מול בית פעור", תזרח רוחו ביחד עם השמש העולה ממזרח. אם תרצו, קבורת משה "מול בית-פעור" היא אקט טיהור והרחנה (מלשון "רוח"). בית קברות עברי עצום ורב נחפר באותו מקום, בעקבות הריגתם/מותם של העשרים וארבעה אלף. אך, במרכזו של בית קברות זה נוסף עתה קברו של האדם האלוהי. המוני בית ישראל מתו ולא נכנסו לכנען מחמת חטא עבודת הבעל; משה ואחיו מתו ולא זכו להיכנס לכנען מחמת "על אשר לא קידשתם אותי בתוך בני ישראל" (בפרשת הוצאת המים מהסלע). לכאורה, בית קברות גדול של חוטאים. אך, כמובן שלא: שקברו של משה הוא מקום קדוש, כותל המזרח בפני החטא. קבר ללא מצבה, ללא כיפה וללא שום סימן. קבר, שאין משתטחים עליו. מקום רוחני עד תום המבטל כל פולחני מוות ומין אשר על ההר מנגד. כל איש מישראל שיבקש אחר הפולחנים ההם, יזכור תמיד, שבעמק מתחת, עמק המוות, קבורים המוני הנטבחים וצופה בו משה. לא, משה המת אינו משקיף על ארץ כנען: הוא משקיף אל מקדש הבעל, אויבו, להצמיתו. חפשו שם את קבר משה ותמצאוהו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: